Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRÁCIANavigační lišta TABLONavigační lišta ŠTATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMôŽTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuzia č.1255216, vložené 04.07.2025 18:26:37 Staršia spoveďNovšia spoveďHlavná stránka
The European nationality
Please, you should understand our country is small, really small, we are nothing on our own. Our little national dialect is nothing, our regional capital is nothing without a broader grid of the European community, or better said, commune. Out true capital lies in Brussels and English should be our federal language. The other peoples of the EU, they are no strangers to us, they are of our own kin.

Only united we can compete with countries like China and the US, they are bigger than our own continent. We need federalization, it will bring us great economical prosperity and strenght, safety. Through unity we will reach social justice, we will help people fleeing their destroyed homes in the Third World countries. United, we will do a far easier job to incorporate them successfully, so they can contribute with their hard work and knowledge to our common society.

United, we will be more effective in addressing the climate change and we will build a strong and safe harbour for every good person on this planet, we will protect the nature aswell. We will build a huge welfare state, a paradise not ever seen before. Our pitiful obsession with the small national identity of ours, restricted to a negligible group of ten million, is outdated and holds us back from the real progress we all need so badly.

Please, let’s be reasonable, let’s reject our short-sighted nationalism, let’s embrace Brussels, the EU and the English language, it’s the best we can do for Czechia and for each one of us.
 Citizen of Europe Žena21  VYMAZAT

Zaslané rozhrešenia Staršia spoveďNovšia spoveďHlavná stránka
Chceš dneska urobiť dobrý skutok ? Pomôž vyššie uvedenému hriešnikovi tým, že mu dáš nejaké rozhrešenie! Môžeš mu ho poslať na e-mailovú adresu, ktorú uviedol pri spovedi, alebo napísať verejne vyplnením formulára na konci tejto stránky. A ak nechceš, aby pod tvojou prezývkou mohol vystupovať ešte niekto iný, zaregistruj si ju TU !
 
04.07.2025 20:48:23
Podle mne je zbytečné takhle stavět do protikladu národní cítění a evropskou sounáležitost.
Politicky, ekonomicky i z hlediska obrany je to spojení výhodné, a skoro bych řekl nutné.
A kvůli tomu přece ještě nemusíme zapomínat mluvit česky a cítit se Čechy.
 bilej tygr Muž74 Kategorie
04.07.2025 20:28:41
Jsi Čech, Čech, Čech tak si toho važ!
Jsi Čech, Čech, Čech a narovnat se snaž!
Jsi Čech, Čech, Čech a Čechům dělej čest!
Přelez, přeskoč, ale nepodlez!
Smajlík  Orlík
04.07.2025 19:39:30
Polib nám prdel.
 čech
04.07.2025 18:54:12
Gazzapo, proč se tak bráníš té kaloricky restriktivní dietě?
Smajlík  Freeway Cola
04.07.2025 18:45:34
Za tu propagaci vymyti narodnich identit by te meli zavrit az zcernas.
 Thatslife
04.07.2025 18:45:14
A komu to cpeš?
Smajlík  Freeway Cola

Megaslevy

Pridanie rozhrešenia Staršia spoveďNovšia spoveďHlavná stránka
TVOJA PREZÝVKA:

OPÍŠ BEZPEČNOSTNÝ KÓD:
Captcha

Tento inzerat nekúpite.
Pridať inzerát momentálne nie je možné.
TEXT ROZHREŠENIA:

PRILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jaj no niééé ?! sakra mmmuc
(žiadny )


Změňte svoje cookies preference

Slevy do obchodu... NOTINO ...aktuálně.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk